Zakończyliśmy projekt

W dniu 18 lutego br. w naszej szkole odbyły się ostatnie zajęcia w ramach programu „Szkoła międzypokoleniowa” organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo do spraw Polityki Senioralnej oraz NASK.
Temat pierwszych zajęć, które odbyły się 28 stycznia br. brzmiał: „Międzypokoleniowo, czyli jak?” – miał na celu przygotowanie uczniów do pracy (współpracy)
z seniorami. Pozostałe tematy były realizowane już wspólnie z seniorami.
W ramach tego projektu zostały przeprowadzone bezpłatne warsztaty, skierowane do grupy seniorów (osób powyżej 60+), z udziałem uczniów naszej szkoły.
W dniu 6 lutego odbyły się dwa z sześciu zaplanowanych z kursantami zajęć, w czasie których zostały zrealizowane tematy: ,,Pierwsze kroki z technologią” oraz ,,Podstawy bezpieczeństwa w Internecie”. ,,Rozrywka w sieci” to warsztaty, które wzbudziły największe zainteresowanie, było dużo śmiechu oraz wspomnień z młodych lat seniorek. Drugim tematem realizowanym tego samego dnia był: ,,Internet jako codzienne wsparcie”. Ostatnie z zaplanowanych spotkań odbyło się tuż po feriach w dniu 18 lutego. Tematami zajęć były: ,,Phishing i metoda na wnuczka” oraz ,,Oszustwa w Internecie”. Tematyka ta, bardzo na czasie, wywołała duże emocje wśród zebranych. Kursanci dzielili się własnymi i zasłyszanymi informacjami na temat oszustw i sposobów radzenia sobie z nimi.
Uczniowie zwracali uwagę na konieczność dokładnego sprawdzania adresów mailowych, treści wiadomości, konieczność oddzwaniania na oficjalne numery telefonów instytucji.
W przerwach między zajęciami był słodki poczęstunek, w czasie którego seniorki opowiadały młodym swoje przeżycia z dzieciństwa oraz o sposobach spędzania wolnego czasu.
Szkolenie było nie tylko okazją do nauki, ale także do wymiany doświadczeń i budowania nowych relacji w przyjaznej atmosferze. Nauczyciele zaangażowani w realizację projektu zapewnili profesjonalne wsparcie merytoryczne młodzieży w roli mentorek i mentorów.
Uczestnicy projektu na zakończenie otrzymali certyfikaty i wydrukowane przez uczniów na szkolnej drukarce 3D upominki. Seniorzy zgodnie orzekli, że zajęcia dostarczyły im dużą dawkę wiedzy i humoru. Kursanci docenili starania uczniów i nauczycieli, wyrażając chęć uczestnictwa w kolejnych podobnego typu zajęciach.
Projekt „Szkoła międzypokoleniowa” był wyjątkową szansą na rozwój umiejętności cyfrowych i budowanie lepszego zrozumienia między seniorami a młodzieżą oraz szansą na integrację międzypokoleniową. Na warsztatach panowała miła, serdeczna atmosfera. Korzyści były obopólne.
Uczniowie wykazali się niezwykłą serdecznością i cierpliwością, szacunkiem względem swoich podopiecznych.